TR | EN | ES | AR | FA

Türk Gecesi programı için iletişim numaralarımızdan bilgi alabilir… >>>

Boğaz’ın bir diğer adı; Bosporos yani Buzağı Geçidi....… >>>

İstanbul Boğazı buz ile kaplanırsa…      … >>>

Altın Boynuz’un sırrı Boğaziçi’nde saklı.      … >>>

Boğaz’ın emektarı 314 yıllık Amcazede Hüseyin Paşa Yalısı.… >>>


Boğaziçi Hakkında


Boğaz’ın bir diğer adı; Bosporos yani Buzağı Geçidi....
       
        İstanbul için anlatılan sayısız esfanelerden biri de Buzağı Geçidi ile ilgilidir. Efsaneye göre Zeus, karısı Hera’yı İo isimli genç bir kızla aldatır. Gel zaman git zaman Hera bunu öğrenir. Zeus İo’ya bir zarar gelmesin diye onu buzağı kılığına sokar ve Eyüp civarındaki Silahtarağa Tepelerine doğru kaçırır. İo’nun küçük bir buzağı şeklinde boğazı geçmesi nedeni ile de boğaz, Buzağı Geçidi adını alır. 

İstanbul Boğazı buz ile kaplanırsa…

        23 Şubat 1954 tarihinde gazeteler, İstanbulluların karayollarında kar ile zorlu mücadelesinden bahsetmişlerdi. Ancak mücedele bununla sınırla kalmadı. 24Şubat sabahı uyanan İstanbullular boğaz’da yüzen büyük buz kütleleri ile karşılaştılar.
Buz kütlelerinin Tuna Nehri’nden koptuğunu ve Karadeniz’den yüzerek İstanbul’a ulaştığını öğrendiler. Önce boğazın girişini tıkayan buz kütleleri aynı gün önce Tarabya Koyu, geceyarısına doğru Kanlıca, Anadolu Hisarı ve Kandilli açıklarını buzlarla doldurdu.
Deniz seferleri iptal edildi. Gün geçtikçe ilerleyen buz kütleleri artık insanların üzerinde yürüyebilecekleri kalınlıkta idi. Buzların üzerine çıkmak yasaklansa da, cesur İstanbullular bu enteresan doğa olayı üzerinde bol bol fotoğraf çektirdiler. Bayrak dikenler bile olmuştur.
Tarihte kayıt altına alınan ilk donma olayı 401 yılında Bizans zamanında yaşanmış. 739, 755, 763 yıllarında tekrarlanmış ve en şiddetilisinin 928 yılında yaşandığı kayıtlara geçmiştir (BuzlarIN erimesi 4 ay sürmüştür)
Daha yakın tarihlerde 1621, 1823, 1878 yıllarında ve hala günümüzde hatırlayanların yaşadığı 1929 kışında da aynı olayın tekrarlandığı bilinmektedir.

Altın Boynuz’un sırrı Boğaziçi’nde saklı.

        Zeus genç sevgilisi İo’yu, aldattığı karısının hışmından korumak için, Silahtarağa Tepelerinde Semestra adında bir kraliçenin yanına gönderir. İo burada bir kız çocuğu dünyaya getirir ve adını Keras koyarlar. İşte Haliç’e bugünkü ismini veren, adını Keras (Sykirokeras yani Altın Boynuz) koydukları bu küçük kızdır. Keras ve denizler tanrısı Poseidon'dan evliliklerinden olan çocuk ise Bizans Devleti'nin kurucusu olan Byzas olarak bilinmektedir.

Boğaz’ın emektarı 314 yıllık Amcazede Hüseyin Paşa Yalısı.

        Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı, 1699 yılında yapılmıştır ve Boğaz'ın en eski yalısıdır. Boğaziçi'nde Anadoluhisarı'nın biraz kuzeyinde bulunan yalı, Köprülü ailesinden Sadrazam Amcazade Hüseyin Paşa için yapılmıştır. Orijinali çok daha büyük bir kompleks olan yalıdan günümüze divanhanesi kalmıştır. Karlofça Antlaşmasının taslakları bu yalıda hazırlanmıştır.
Amcazade Hüseyin Paşa (Köprülü Amcazade Hacı Hüseyin Paşa) (d.1644 - ö. 19 Eylül 1702) II. Mustafa saltanatında, 11 Eylül 1697 - 4 Eylül 1702 tarihleri arasında dört yıl on bir ay on altı gün sadrazamlık yapmış önemli bir Osmanlı devlet adamıdır.

 

 

 

 

 


  PEREME E-BÜLTEN
Yeniliklerden haberdar olabilmek için
E-bülten grubumuza üye olun.